W dzisiejszych czasach Internet stał się częścią naszego życia, dostęp do Internetu stał się powszechny i tym samym wyzwaniem stała się ochrona młodych użytkowników przed nieodpowiednimi treściami. Niestety sieć nie jest bezpiecznym miejscem szczególnie dla najmłodszych. Czyha na nich mnóstwo zagrożeń – począwszy od poznawania nieznajomych osób, a kończąc na pornografii czy treściach bardzo brutalnych. Kontakt z takimi materiałami często powoduje wystąpienie wysokiego poziomu negatywnych emocji oraz zaburza prawidłowy rozwój i obniża poczucie bezpieczeństwa dziecka. Na szczęście jest wiele rozwiązań, które pozwolą nam uchronić dzieci przed treściami dla dorosłych.
1. MOŻLIWOŚĆ KONFIGURACJI USTAWIEŃ BEZPIECZEŃSTWA W URZĄDZENIU:
Aby zablokować strony dla dorosłych przed dziećmi, wystarczy wykonać następujące czynności:
• Wybierz opcję Ustawienia, Czas przed ekranem, a następnie Ograniczaj treść i prywatność.
• Wprowadź swój kod Czasu przed ekranem (wybrany w Ustawieniach).
• Wybierz opcję Ograniczenia dotyczące treści, a następnie opcję Zawartość www.
• Wybierz opcję Nieograniczony dostęp, Blokuj witryny dla dorosłych lub Tylko dozwolone witryny. W zależności od tego, na jaki dostęp zezwalasz, może być konieczne podanie dodatkowych informacji, na przykład witryny, której dostępność chcesz ograniczyć.
Proces tworzenia profilu ograniczonego na tablecie jest łatwy i przebiega w kilku szybkich krokach:
• W Ustawieniach tabletu w sekcji Użytkownicy tworzymy nowy profil.
• Dodajemy profil ograniczony, który dowolnie nazywamy (np. imieniem naszego dziecka).
• Na liście aplikacji i funkcji wybieramy opcję Wł., bądź Wył. w zależności od tego, które z nich mają być dostępne.
• W podobny sposób możemy skonfigurować profil Google dla dziecka, jeśli znamy jego dane do logowania.
2. INSTALACJA APLIKACJI DO KONTROLI RODZICIELSKIEJ:
W celu poprawy bezpieczeństwa dzieci korzystających z Internetu warto zainstalować na urządzeniach, z których korzystają najmłodsi, oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej. Aplikacja pozwala na wprowadzenie specjalnych ustawień do telefonu dziecka, ale także zdalnego monitorowania urządzenia, a co za tym idzie, przeglądanych treści, pobieranych aplikacji czy publikowanych materiałów. Warto zwrócić uwagę aby aplikacja:
• zapewniła bezpieczeństwo niezależnie od sieci, do której telefon lub tablet są podłączone
• posiadała również opcję blokowania stron dla dorosłych
• funkcję zdalnego zarządzania nią z telefonu rodzica
• nie mniej istotne jest też to, aby aplikacja była intuicyjna i łatwa w użyciu.
Część programów i aplikacji kontroli rodzicielskiej udostępnianych jest gratis, za inne trzeba zapłacić. Zdarzają się również propozycje darmowych programów z płatnymi dodatkowymi funkcjonalnościami. Duża grupa programów działa na zasadzie abonamentu. Zazwyczaj w okresie próbnym można przetestować możliwości programu. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas pakiet do kontroli rodzicielskiej umożliwia zabezpieczenie kilku urządzeń jednocześnie.
Zapewniając Państwu możliwość skorzystania z nieodpłatnej usługi ograniczenia dostępu do treści nieodpowiednich w Internecie poniżej prezentujemy linki do rekomendowanych przez nas programów:
mOchrona: https://ose.gov.pl/mochrona
Kaspersky Safe Kids: https://www.kaspersky.com.pl/safe-kids#kids