Ta strona używa plików cookies.
Polityka Cookies   
ROZUMIEM


Normalna czcionka Powiększona czcionka Przełącz wysoki kontrast
        W dzisiejszych czasach Internet stał się częścią naszego życia, dostęp do Internetu stał się powszechny i tym samym wyzwaniem stała się ochrona młodych użytkowników przed nieodpowiednimi treściami. Niestety sieć nie jest bezpiecznym miejscem szczególnie dla najmłodszych. Czyha na nich mnóstwo zagrożeń – począwszy od poznawania nieznajomych osób, a kończąc na pornografii czy treściach bardzo brutalnych. Kontakt z takimi materiałami często powoduje wystąpienie wysokiego poziomu negatywnych emocji oraz zaburza prawidłowy rozwój i obniża poczucie bezpieczeństwa dziecka. Na szczęście jest wiele rozwiązań, które pozwolą nam uchronić dzieci przed treściami dla dorosłych.
1. MOŻLIWOŚĆ KONFIGURACJI USTAWIEŃ BEZPIECZEŃSTWA W URZĄDZENIU:

Walkę z niebezpiecznymi materiałami w sieci warto rozpocząć od rzeczy, z której korzystamy codziennie – przeglądarki internetowej. Dla popularnych przeglądarek, takich jak Google Chrome, Mozilla Firefox czy Opera, dostępne są różne darmowe rozszerzenia, które pozwalają na wprowadzenie dodatkowych opcji, wśród których znajduje się między innymi blokowanie stron dla dorosłych.
Aby zainstalować wspomniane rozwiązanie, należy skorzystać z odpowiedniej wyszukiwarki rozszerzeń w danej przeglądarce (Chrome, Firefox czy Opera). Po wpisaniu hasła „kontrola rodzicielska” wyświetli nam się kilka dodatków. Warto wybrać ten z najwyższą oceną lub największą liczbą pobrań.
W przypadku tabletów i smartfonów z systemem Android warto odpowiednio skonfigurować Google Play, przeglądarkę oraz aplikację serwisu YouTube. W nowszych wersjach systemu istnieje także możliwość stworzenia profilu ograniczonego, który będzie stanowił bezpieczną przestrzeń dla dziecka.
Właściciele urządzeń mobilnych z systemem iOS (iPad, iPhone) mogą ograniczyć dziecku dostęp do wybranych treści, korzystając z funkcji „OGRANICZENIA”, która znajduje się w ustawieniach ogólnych. Określamy tam m.in. ograniczenia wiekowe dotyczące wyświetlanych filmów oraz używanych programów.
Aby zablokować strony dla dorosłych przed dziećmi, wystarczy wykonać następujące czynności:

Wybierz opcję Ustawienia, Czas przed ekranem, a następnie Ograniczaj treść i prywatność.

Wprowadź swój kod Czasu przed ekranem (wybrany w Ustawieniach).

Wybierz opcję Ograniczenia dotyczące treści, a następnie opcję Zawartość www.

Wybierz opcję Nieograniczony dostęp, Blokuj witryny dla dorosłych lub Tylko dozwolone witryny. W zależności od tego, na jaki dostęp zezwalasz, może być konieczne podanie dodatkowych informacji, na przykład witryny, której dostępność chcesz ograniczyć.

Profil ograniczony na tablecie
Proces tworzenia profilu ograniczonego na tablecie jest łatwy i przebiega w kilku szybkich krokach:

W Ustawieniach tabletu w sekcji Użytkownicy tworzymy nowy profil.

Dodajemy profil ograniczony, który dowolnie nazywamy (np. imieniem naszego dziecka).

Na liście aplikacji i funkcji wybieramy opcję Wł., bądź Wył. w zależności od tego, które z nich mają być dostępne.

W podobny sposób możemy skonfigurować profil Google dla dziecka, jeśli znamy jego dane do logowania.
2. INSTALACJA APLIKACJI DO KONTROLI RODZICIELSKIEJ:

        W celu poprawy bezpieczeństwa dzieci korzystających z Internetu warto zainstalować na urządzeniach, z których korzystają najmłodsi, oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej. Aplikacja pozwala na wprowadzenie specjalnych ustawień do telefonu dziecka, ale także zdalnego monitorowania urządzenia, a co za tym idzie, przeglądanych treści, pobieranych aplikacji czy publikowanych materiałów. Warto zwrócić uwagę aby aplikacja:

zapewniła bezpieczeństwo niezależnie od sieci, do której telefon lub tablet są podłączone

posiadała również opcję blokowania stron dla dorosłych

funkcję zdalnego zarządzania nią z telefonu rodzica

nie mniej istotne jest też to, aby aplikacja była intuicyjna i łatwa w użyciu.

        Część programów i aplikacji kontroli rodzicielskiej udostępnianych jest gratis, za inne trzeba zapłacić. Zdarzają się również propozycje darmowych programów z płatnymi dodatkowymi funkcjonalnościami. Duża grupa programów działa na zasadzie abonamentu. Zazwyczaj w okresie próbnym można przetestować możliwości programu. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany przez nas pakiet do kontroli rodzicielskiej umożliwia zabezpieczenie kilku urządzeń jednocześnie.

        Zapewniając Państwu możliwość skorzystania z nieodpłatnej usługi ograniczenia dostępu do treści nieodpowiednich w Internecie poniżej prezentujemy linki do rekomendowanych przez nas programów:

mOchrona: https://ose.gov.pl/mochrona

Kaspersky Safe Kids: https://www.kaspersky.com.pl/safe-kids#kids